Co když se mi sníží příjem v oddlužení?
Oddlužení je dlouhodobý proces, v rámci kterého mohou nastat různé situace a události. Může se Vám snížit příjem, narodit se dítě, můžete se stát invalidním nebo starobním důchodcem. Všechny tyto situace spolu nejčastěji přinášejí to, že se Vám sníží příjem v oddlužení, resp. dojde ke snížení zabavitelné částky. Jaké jsou však důsledky?
V rámci oddlužení jste povinni v souladu s ust. § 398 odst. 3 insolvenčního zákona platit splátky ve výši, v jakém by Vám mohly být ze mzdy strhávány, pakliže by srážka byla určena k uspokojení přednostních pohledávek. Výši lze vždy zjistit provedením výpočtu v naší kalkulačce. Pokud tedy požádáte o oddlužení, neznamená to, že byste měli celou dobu platit stejnou částku, naopak částka se v průběhu oddlužení může změnit a pravděpodobně změní.
Pokud se Vám tedy sníží mzda nebo přijdete o práci, měli byste to bezodkladně sdělit insolvenčnímu správci a insolvenčnímu soudu.
Podle výše příjmů by Vám měla být insolvenčním správcem upravena částka, kterou budete v rámci oddlužení platit. Je však třeba myslet na to, že se snížením srážek sníží celkové plnění oddlužení, a pokud jste původně měli uhradit aspoň 30% dluhů, můžete se dostat pod tuto hranici a Vaše počínání v rámci oddlužení bude v závěru posuzovat soud. Ověřte si tedy, jakým způsobem při snížením příjmu ukončíte oddlužení.
Pokud by mělo jít o dlouhodobější stav, kdy nebudete schopni delší dobu nalézt práci, může být vhodné pokusit se požádat o přerušení oddlužení nebo o prodloužení oddlužení.
Pokud v rámci Vám v rámci plnění oddlužení klesne příjem z důvodu, že se stanete starobním nebo invalidním důchodcem, potom nemáte nárok na kratší tříleté oddlužení.